کاریابی و قیمت ها

تا جائیکه من میدونم، فعلا" کار پیدا کردن تو پرت بطور کلی راحتتر از شهرهای دیگه است. البته بستگی به نوع شغل هم داره بعنوان نمونه، بیشترین مشاغل مورد نیاز توی فیلد معدن و نفت توی ایالت استرالیای غربیه.
از یه نفر شنیدم که هجده هزار نفر تو سال 2007 از ایالت‌های دیگه اومدن استرالیای غربی. اهالی اینجا هم میگن پرت نسبت به شهرهای دیگه محیط بهتری برای خانواده‌هاست. یکی از همکارای من میگفت پرت بهترین شهر استرالیا برای بزرگ‌کردن بچه‌‌هاست.
البته بیشترین تورم هم توی این ایالته و شهر گرونی محسوب میشه. میانگین قیمت خرید خونه توی بعضی از suburbها تا 70%  طی سال 2007 رشد داشته. البته از چند ماه پیش تقریبا" این رشد متوقف شده و به دلیل بالا رفتن نرخ بهره بانکی توی این چند ماه قیمت‌ها یه مقدار پایین هم اومده. ولی قیمت اجاره خونه روز به روز بیشتر میشه که اون هم به خاطر تعداد زیاد مهاجریه که از کشورها و ایالت‌های دیگه وارد شهر میشن که میشه گفت بیشتر اونها به محض ورود نمیتونن یا نمی‌خوان خونه بخرن و میخوان اجاره کنن. قیمت‌ها رو میتونین از سایت realestate.com.au ببینین.
در مورد مخارج روزمره هم برای ما که یه خونواده 4 نفره هستیم و بچه‌هامون هم دانش آموز هستن در ماه بطور میانگین 3000 دلار (شامل اجاره خونه) هزینه میکنیم. یکی از مشکلاتی که در رابطه با خرید کردن توی پرت وجود داره اینه که غیر از پنچشنبه‌ها تمام shoppingها ساعت 5 تعطیل میشن و اگه چیزی بخوایین بخرین فقط  فروشگاه‌های IGA میمونه و بعضی سوپرمارکت‌ها. اینه که همه خرید یه هفته‌شون رو روزهای پنجشنبه انجام میدن. البته ما از وقتی اومدیم مشنویم که میخوان این قانون رو که shoppingها ساعت 5 تعطیل میشن رو عوض کنن که تا الان این اتفاق نیافتاده. قیمت‌ها اقلام ثابت نیست بعنوان نمونه میوه الان که وسط‌ های تابستونه ارزونتره. قیمت چند نمونه اقلام رو که مربوط به فروشگاه WOOLWORTHS و پنجشنبه پیش میشه از این قراره:
شیر (دبه دو لیتری) 3.55 دلار
ماکارونی (بسته نیم کیلویی) 76 سنت
گوشت چرخ‌کرده (نوع خوب کم چربی – هر کیلو) 14 دلار
ران مرغ (هرکیلو) 4 دلار
سینه مرغ (فیله – هرکیلو) 12 دلار
پنیر بلغاری (این نزدیک‌ترین پنیر به پنیرهای ایرانه – هر کیلو) 13 دلار
نوشابه (کوکاکولا – دو لیتری) 2.5 دلار
آب پرتغال (دبه 3 لیتری – 35%) 4.26 دلار
سیب سبز (هر کیلو) 2 دلار
موز (هر کیلو) 1 دلار (ارزونترین نرخی که تا حالا دیدیم – تا کیلویی 7 دلار هم قبلا" خریدیم)
کیوی (هر کیلو) 2 دلار
گوجه فرنگی (هر کیلو) 1.7 دلار

خوب باشید.

سیامک 

  
ساعت ٧:۳٢ ‎ب.ظ روز شنبه ٤ اسفند ۱۳۸٦