ينگه دنيا

پيشرفت هاى قرن نوزدهم اروپا ، و تحولاتى كه در پى آن به وقوع پيوست ، كليت دنياى اسلام را دچار نوعى شوك فرهنگى -- سياسى كرد كه بازتاب آن را در بسيارى از نوشته هاى آن دوران باز مى بينيم .

نامه اى كه فتحعلى شاه قاجار به سفير ايران در استانبول نوشته بود ، نمايانگر حيرت او از دنياى غرب است .
اين نامه را با هم مى خوانيم :


" سفارت مآبا !
اولا : بر ذمت همت تو لازم است كه به درستى تحقيق كنى كه وسعت ملك فرنگستان چقدر است ؟ كسى بنام پادشاه فرنگ هست يا نه ؟ و در صورت بودن ،پايتختش كجاست ؟
ثانيا : فرنگستان عبارت از چند ايل شهر نشين يا چادر نشين است ؟ خوانين و سر كردگان ايشان كيانند ؟
ثالثا : در باب فرانسه ، غور رسى خوبى بكن و ببين فرانسه هم يكى از ايلات فرنگ است يا گروهى و ملكى ديگر دارد ؟ بناپارت نام كافرى كه خود را پادشاه فرانسه ميداند كيست و چيكاره است ؟
رابعا : در باب انگلستان تحقيق جداگانه و عليحده بكن ، و ببين اينان كه در سايه ماهوت و قلمتراش ، اينهمه شهرت پيدا كرده اند ، از چه قماش مردم و از چه قبيل قوم اند ؟ اينكه ميگويند در جزيره اى ساكن اند ، ييلاق و قشلاقى ندارند ، و قوت غالب شان ماهى است ، راست است يا نه ؟ اگر راست باشد چطور ميشود كه يكى در جزيره بنشيند هندوستان را فتح كند ؟ پس از آن در حل اين مسئله كه اينهمه در ايران در دهن ها افتاده است صرف مساعى و اقدام بنما ، و ليك بفهم كه در ميان انگلستان و لندن چه نسبت است ؟ آيا لندن جزيى از انگلستان است يا انگلستان جزيى از لندن ؟
خامسا : به علم اليقين تحقيق بكن كه كمپانى هند ، كه اينهمه مورد مباحثه و گفتگوست ، با انگلستان چه رابطه اى دارد ؟ وبنا به اشهر اقوال ، عبارت است از يك پيره زن ، و به اعلى قول بعضهم مركب است از چند پيره زن ؟
آيا راست است كه " مرغريت " _(مارگريت ) يعنى خداوند تاتاران زنده و جاويد است و اورا مرگ نيست ؟ يا اينكه فنا پذير است ؟
همچنين در باب اين دولت لا ينفهم انگلستان با دقت تمام وارسى نموده ، بدان كه چگونه حكمرانى است و صورت " عكس " حكمران او چيست ؟
سادسا " از روى قطع و يقين غور و بررسى ينگه دنيا را نموده ، و در اين باب سر مويى فرو نگذار .
سا بعا و بلكه اخيرا : تاريخ فرنگستان را بنويس و در مقام تفحص و تجسس آن بر آى كه اسلم شقوق و احسن طرق براى هدايت فرنگيان گمراه به شاهراه اسلام ، و باز داشتن ايشان از اكل ميته و لحم خنزير كدام است ... "

منبع : www.gilehmard.com 


/ 6 نظر / 19 بازدید
سعيد سبز باشين

سلام امان از دست جهل و نادانی که از ماست که بر ماست. سبز باشين

مهدی ۱

سيامک جان قيافم اينجوری شد.

ترنم

سيامک جان: من که تعجب نمی کنم.پیش از اینکه این متن رو بخونی انتظار ديگه ای داشتی؟

مهتاب

ببخشين من در مورد اين پست نمی نويسم . می خوام برام از اونجا و شرايط اوليه حضوراوتن بگيد . دخترها چند سالشونه ؟ من يه دختر ۵ ساله دارم و می ترسم به خاطر وابستگيش به پدر و مادرم خيلی آسيب ببينيه اوضاع مالی اونجا چه طوره ؟ راحت تونستيد خونه تهيه کنيد و بريد سرکار ؟ چقدر پول با خودتون برده بوديد ؟ شغلتون به اون چيزی که می خواستيد نزديکه ؟ مشکل ارتباط برقرار کردن نداريد ؟ دخترهاتون تو مدرسه مشکلی نداشتن ؟ مجبور نشدن برگردن عقب ؟

مهتاب

خودم خجالت کشيدم از اين همه سوال . ببخشيد هر کدوم رو که می تونيد و منعی براتون نداره جواب بديد لطفن و بازم عذر می خوام يهو گرفتتم و همين جوری پرسيدم

سيامك و خانواده

مهتاب خانم: دخترهاي من 14 و 11 ساله هستن و خيلي خوب با محيط كنار اومدن هرچند كه هنوز 6 ماه نيست كه رسيدن اينجا (چند روز ديگه يه پست در اين مورد مينويسم). بطور قطع هرچي سن بچه پايين تر باشه سريعتر و بهتر آداپته ميشه. من تقريبا" همون كاري رو ميكنم كه تو ايران ميكردم. البته توي يكي دو level پايين‌تر. انگليسي مهمترين مانع ايجاد ارتباطه. يكي از مشكلات خود من انگليسيه. سعي كنين هرچقد ميتونين همونجا زبان رو تقويت كنين. خوب باشيد.